proboszcz

Fr Adam Wróblewicz CR

The priest of the Congregation of the Resurrection. Born May 6th 1957 in Leczyca, Poland. Ordained to the Priesthood: May 14th, 1983. Ministering in Canada since June 1990. The pastor of St. Joseph’s parish since July 2005.

Previous ministering’s:

1983 – 86 Krokowa near Gdansk (associate pastor)
1986 – 89 Mszana Gorna – Stryszawa (vocational director, Oasis Movement)
1989 – 90 Złocieniec (associate pastor)
1990 – 92 Hamilton – St. Stanislaus (associate pastor)
1992 – 94 Brantford – St. Joseph (associate pastor 1.5 years until January 1994)
1994 – Hamilton – St. Joseph (associate pastor 6 months until July 1994)
1994 – 96 Brantford – St. Pius X (associate pastor)
1996 – Hamilton – St. Stanislaus (associate pastor 6 months until December 1996)
1996 – 2005 Kitchener – Sacred Heart (associate pastor for 6 months and 8 years pastor)
From July 2005 – Brantford – St Joseph (pastor)